Argánii najdete pouze v Maroku

Argánie trnitá je statný strom, který může dorůst do výšky až deseti metrů. Přesto, že vegetuje v náročných podmínkách polopouště, může se dožít až dvou set let. Roste pouze v jedné oblasti – v jihozápadní části Marockého království.
koza na stromě

o   Toto území vyhlásila organizace UNESCO za biosférickou rezervaci, protože se dosud nepodařilo vypěstovat tento strom nikde jinde.
Jeho plody trochu připomínají zelené olivy a mají také stejné využití. Z arganových plodů se vyrábí olej. Jeho výroba je docela složitá, protože na jeden litr oleje musí být až třicet kilogramů arganových plodů.
argan semena

Arganový olej má široké využití

Arganový olej se používá mnoha způsoby. Většinou má jeho použití něco společného s krásou a zdravím.
·        V oleji jsou obsaženy látky, které účinně chrání před nebezpečným UV zářením.
·        Také obsahuje skvalen, který napomáhá při hojení drobných ran a ekzémů.
Jestliže vmasírujete každý večer několik kapek do pokožky dekoltu a obličeje, uvidíte zanedlouho pozitivní výsledky. Dermatologové doporučují kápnout několik kapek tohoto přírodního produktu i do make-upu nebo tónovacího krému. Ošizen nemusí být ani zbytek těla. Můžete si ho přimíchat do uklidňující koupele. Některé ženy trápí drsná kůže na chodidlech. Je to většinou způsobeno zaměstnáním, při kterém musí žena dlouhodobě stát nebo pracuje v příliš suchém prostředí. Stačí si natřít arganovým olejem chodidla a pak natáhnout na noc ponožky. První výsledky se dostaví už ráno.
arganový olej

V Maroku najdete arganový olej i v kuchyni

Ve středomoří se arganový olej nepoužívá pouze jako kosmetický prostředek, ale má své využití i v tamní kuchyni. Dochucují se z něho pokrmy z ryb, masa a kuskusu. Pokrmy obohacené arganovým olejem pomáhají snižovat obsah cholesterolu v krvi.
·        V Maroku je součástí snídaně pasta z arganového oleje, drcených mandlí a medu, kterou si natírají na chléb.