Babské rady co pomáhají

Ne všechna zvířátka jsou roztomilá a někteří drobní živočichové nás dokážou i pěkně potrápit. Jen co půda rozmrzne a začnou se objevovat první sluneční paprsky, vylézají na povrch i škůdci, kteří nás umí pěkně potrápit. K létu to ale patří. Když jdeme do přírody nebo jen do parku hrát si s dětmi, musíme se chránit před klíšťaty a komáry. Takové klíště nám může pěkně zatopit. Jak to tedy udělat aby je ani nenapadlo na nás vlézt a škodit? Odehnat se je nejčastěji snažíme právě repelenty, ty ale rozhodně nejsou přírodní, navíc na kůži lepí a vůbec pěkně nevoní. Letos je tedy v obchodech obejděte a raději se spolehněte na osvědčené babské rady. Budete překvapeni, ale ono to opravdu funguje.

sušený rozmarýn

·         Do lesa jen v dlouhých kalhotách: klíšťata mají rádi vlhko a nejčastěji se zdržují v lese a hustých porostech, proto když jdeme třeba na houby, kdy víme, že se nebudeme pohybovat jen na cestě, ale musíme jít dál po nevyšlapaném, je dobré obléci si dlouhé kalhoty a nejlépe z klouzavého materiálu, jakým je třeba šusťák.

·         Vyrobte si svůj repelent: i repelent si můžete namíchat doma a je to snadné, ovšem účinné. Stačit vám k tomu bude sáček sušeného rozmarýnu, litr vody a dvě lžíce octa. Vodu přiveďte k varu a rozmarýn v ní nechte vyluhovat, jako když si vaříte čaj. Nechat ho tam můžete i déle, dokud voda nevystydne. Poté sceďte a přidejte ocet a máte hotovo. Směs si přelijte nejlépe do nádoby s rozprašovačem, aby se vám váš domácí repelent dobře nanášel. Uchovávat ho můžete v lednici a vydrží vám tam klidně i půl roku. Takže na celé jaro i léto máte vystaráno.
cesta lesem

·         Česnek neodradí jen upíry: pach česneku je velmi výrazný a odradí i klíšťata. Postačí, když si jím potřete nejvíce odhalená místa a můžete vyrazit do lesa. Jen opatrně, česnek má opravdu silné aroma a není snadné ho poté ze sebe smýt. Proto můžete vyzkoušet dát si pár stroužků česneku do malého látkového pytlíčku a pověsit ho třeba na krk. Česnek odradí také komáry, takže vám udělá dvojí službu. Pokud vám komáři létají domů, potřete rozmačkaným česnekem rámy oken. Už se k vám na noční nevítanou návštěvu nevydají.

·         Bylinky ani koření jim také moc nevoní: na komáry i klíšťata také platí bylinky. Mají totiž silnou a specifickou vůni, což je naštěstí odradí. A postačí, když je budete nosit v kapse. Takže ať se v létě vydáte kamkoliv nezapomeňte si do kapes dát sušenou levanduli, mátu, meduňku nebo skořici.