Horečka u malých dětí

Veselé a zdravé miminko je to nejcennější, co můžeme mít. Občas však nastanou situace méně veselé a to s příchodem teploty. U malých dětí nás dokáží pěkně vyděsit, proto si nyní pojďme říci, jak se s nimi vypořádat.
teploměr se šálou
Zvýšená teplota nebo horečkajsou reakcí organismu na infekci. Tělo se snaží s nežádoucím stavem bojovat a takzvaně vyhnat bacily z těla. Je prokázáno, že při vysoké teplotě se bacily šíří mnohem pomaleji.

Běžná tělesná teplota u zdravých malých dětí se pohybuje do 37 °C, za zvýšenou pak považujeme teplotu od 37,5 do 38,5 °C, výše je to pak již horečka. Lékaři nedoporučují srážet teplotu nižší, než právě oněch 38,5 °C a více.
Když má dítě zvýšenou teplotu, nebo horečku, ihned to na něm poznáme, sálá z něj teplo, má růžové nebo zčervenalé tváře, často je více unavené nebo neklidné. Důležité je přesné změření teploty. U malých dětí se provádí nejčastěji v konečníku, zde je z naměřené teploty následně odčítáno půl stupně, jelikož teplota je zde oproti podpaží právě o onoho půl stupně vyšší.

Když má dítě zvýšenou teplotu, stačí mu podávat dostatek tekutin a nasadit u něj klidový režim. U horečky pak můžeme podat léky na srážení, provádět zábaly, nebo ochlazování vlažnou vodou. U zábalů a ochlazování je však jedno důležité varování, v případě, kdy má dítě studené ruce a nohy, nesmíme je provádět, mohlo by to stav dítěte výrazně zhoršit.
U srážení buďme také opatrní. Mnozí odborníci zastávají názor, že s horečkou je tělo schopno se samo vyrovnat. Při jejím násilném srážení pak dochází k velkým teplotním výkyvům v organismu a mohou hrozit febrilní křeče.
děťátko a pláč
V případě, kdy horečka trvá déle, než tři dny, pak je vhodné navštívit lékaře. Ve většině případů však horečka stejně jak přišla, tak také odezní, poté se pak u dítěte často objeví další příznaky nemoci, jako je kašel nebo rýma. Někdy se to obejde i bez příznaků.
Důležitý je vždy u dítěte klid, dostatek tekutin a vitamínů. V případě nejistoty je vhodné třeba telefonicky zkonzultovat situaci s lékařem, mnohdy nás alespoň uklidní, nebo poradí, co dělat.