S puberťákem na dovolenou

Někteří rodiče si při odjezdu na dovolenou troufnou nechat své dospívající dítko klidně i 14 dní doma samotné, pro jiné je ta představa absolutně nereálná. I když dítě, vlastně už napůl dospělý člověk v pubertě má o trávení prázdnin představy úplně jiné než Vy, přesto, pokud patříte k těm rodičům, kteří ho prostě doma nenechají – vidina mejdanů u Vás doma apod. by Vám nedala spát, na rodinnou dovolenou s takovým puberťákem si připravte pořádnou dávku nadhledu, pochopení a trpělivosti.
děvče s čelenkou
–        je důležité potomkovi naslouchat, začněte s tím už při výběru dovolené, pokud ji vyberete sami a puberťáka postavíte před hotovou věc, je to skoro nejhorší, co můžete udělat, musíte pochopit, že se už cítí dospělí, a chtějí se podílet na rozhodování, to se mimochodem netýká jen dovolené, vyslechněte ho, nechte ho říci svůj názor, proč by chtěl jet jinam apod.

–        respektujte ho – tím nechceme říct, že pokud dítě chce vybrat dovolenou v destinaci, kterou Vy zrovna nepreferujete, že se mu musíte podřídit, ale pokud budete ochotni přistoupit na nějaký kompromis, že Váš puberťák by chtěl třeba do hor, a Vy k moři, můžete jet na týden k moři, na týden do hor, hodně mu tím zvýšíte sebevědomí, děti jsou v tomhle věku dost citlivé, i když na první pohled to vypadá jinak, takže na věty typu: „rozhodli jsme s otcem, že se pojede k moři, a hotovo“, rozhodně zapomeňte
západ slunce nad mořem
–        nenuťte ho trávit celý čas s Vámi, chce se sám jít podívat do města, zatímco Vy si chcete jen odpočívat na pláži? Pamatujte, ano, je sice ještě dítě, ale už ne malé dítě, a nepodceňujte ho, dopřejte mu to, jen si domluvte, pokud budou na dovolené také jiní rodiče v podobné situaci jako Vy, že jejich puberťák půjde s tím Vaším, rozhodně proti tomu ani jeden nebude nic namítat, určete hodinu návratu, a na dovolenou s puberťákem je rozhodně dobré pořídit si tamní telefonní kartu

–        vyvarujte se komentářů typu: „můžeš se tvářit normálně“? Nebo u dívek: „proč si nevezmeš ty růžové šaty s krajkou od babičky, tolik ti sluší“? Hlasité výrazy – pojď už z vody, nebo narovnej se apod., těch se také vyvarujte, v první řadě, ať už se s puberťákem vydáte kamkoliv, musíte si Vy uvědomit, že je sice stále Vaše dítě, ale odrostlé a navíc v pubertě, zkuste si v tu chvíli vzpomenout na pubertu svou.