Koně může vlastnit každý

Když mnohé dítě uvidí poprvé (nebo i ne poprvé) v životě koně, nejednou si usmyslí, že chce mít právě toto zvíře doma. Chce ho, protože je to takový velký a přitom hodný a zajímavý tvor, na kterém by se dalo třeba sedět, jezdit, skákat přes překážky a co já vím, co všechno ještě. S takovým koněm by se toho dalo podnikat daleko více, než třeba s nějakým křečkem nebo jiným drobným zvířátkem, k jehož koupi se možná někteří rodiče přemluvit dají.
dřevěný kůň

Ovšem přání mít koně zůstává takřka stoprocentně nevyslyšeno. Protože rodiče mívají na rozdíl od dětí rozum a tak myslí už dopředu. A vědí, že takového koně neustájí ani v předsíni, ani v dětském pokoji, ani v garáži, tento se nevejde na polici mezi plyšáky. A navrch se musí den co den vypustit, aby se proběhl, musí si krmit, napájet, hřebelcovat, musí se po něm uklízet četné koblížky, čímž pochopitelně nemyslím sladké pečivo.

Kůň prostě vyžaduje vyhovující podmínky, jež mu naprostá většina našinců nedokáže poskytnout. A rozhodně není nepodstatné ani to, že takový hřebec či klisna nejsou rozhodně ani sami o sobě lacinou záležitostí, že i jejich koupě samotná by dokázala nabourat nejeden rodinný rozpočet.
houpací kůň

A tak mohou být dítka ráda, pokud se dočkají alespoň dřevěné alternativy, již jim rodiče pořídit mohou. Vždyť i takový dřevěný houpací kůň pro velké děti má svůj půvab, i s tímto se dítě dokáže zabavit. A se zapojením dětské fantazie tento dokonce může být pomalu tímtéž, čím je kůň skutečný.

I na tohoto si může dítě vylézt, může ho osedlat a ‚rozjet se na něm‘, byť jenom na místě. Přičemž se pohupuje pomalu jako za skutečného běhu a může pozorovat okolí doslova ‚z koňského hřbetu‘, odkud je prý pohled na svět nejkrásnější.

Takový dřevěný kůň – ale klidně i nějaká jeho moderní verze, jako je třeba plyšový kůň vydávající zvuky – může udělat dítěti spoustu radosti. A to aniž by dělal současně vrásky na čelech všech kolem.

A proč by si tedy vaše dítě nemohlo dopřát právě takovou hračku, že? Bude spokojené a třeba i dá pokoj s tím věčným marným škemráním o koně skutečného.