Konec wi-fi zadarmo?

Dne 23. února vyšel na jistém serveru článek, že už je konec těmto mini sítím a že prostě budou zrušeny. Mělo to být proto, že vstoupí v platnost GPDR. Nevíte oč jde? Ihned vysvětlím.
 bezdrátové zařízení
GPDR je nový zákon (už zase), který hovoří o ochraně osobních údajů. Zkratka znamená General Data Protection Regulation, což lze vyložit jako  regulaci osobních dat, přesněji prostě ochranu osobních údajů.
 
Ve shora zmíněném článku šlo především o zaheslování wi.fi sítí a možné milionové pokuty při nedodržení. Jenže.
 
To, zda se připojíte na „nekrytou“ síť je čistě vaše věc a vaše riziko. Nemá to skutečně nic společného s vašimi osobními daty. Pokud je tam neuvedete a nešíříte, což snad žádný soudný člověk neudělá. A i kdyby ano, provozovatel sítě přece musí znát MAC adresy připojeného zařízení ne? Tedy toho hlavního.
 
V článku asi došlo k mylné interpretaci, protože nešlo o zabezpečení sítě směrem k případnému zákazníkovi, který si v restauraci řeší svou došlou poštu. Šlo o ochranu všeobecnou, tedy konkrétně zabezpečení jejich sítě vůči jiným subjektům. Pokud by tedy nebyla jejich síť dostatečně chráněna, hrozily pokuty až do výše dvaceti procent z obratu dotčeného zařízení, kde se síť provozovala.
 
Pokud celou kauzu vysvětlím čistě amatérsky, znělo by to asi tak, že pokud někdo pomocí jejich sítě rozšíří poplašnou zprávu, nebo prostě jedná všeobecně proti zákonu, měli by jej naprosto přesně identifikovat. Otázka další, pokud jej budou chtít identifikovat nedopouští se tím přečinu? Jenže, to bychom se mohli ptát stále dokola až by nás to umořilo jako stokrát nic umořilo to ubohé zvíře.
 
 wifi směrovač
 
Nu, zákon začne platit již od 25. května tohoto roku (2018) a tak si musíme počkat, jak to celé dopadne a jak se to vyřeší. V každém případě by si ti nahoře měli ujasnit pojmy. Nám, uživatelům, pak nezbývá než srazit podpatky a nanejvýš se ptát co a jak.