Twitter je jen nástroj, který v lidských rukách může sloužit i pro šíření fámy

Twitter většina z vás dobře zná, někteří jej využívají aktivně, někdo jen o něm cosi zaslechl, ale nemá potřebu se do databáze Twitteru registrovat, natož v souvislosti s ním cokoliv podnikat. Každopádně je to jeden z komunikačních kanálů, který nelze podceňovat, už proto, že se touto cestou mohou o každém z nás šířit pomluvy.
twitter ikona
Pomluvy a klepy, falešné a podvržené informace, k tomu také Twitter slouží, bohužel žijeme v civilizaci, kde nejsou všichni lidé čestní a féroví, srdeční a laskaví. V technologickém institutu MIT v americkém státě Massachusets byla nedávno provedena odborná studie, která zjistila, že velký objem zpráv na Twitteru je falešný, a co je horší, nerozesílají je ani tak automatičtí roboti (boti), ale reálné osoby. Průzkum byl prováděn v časovém intervalu deseti let, tedy od roku 2007 do roku 2017 a nepravdivé zprávy tvořily hrozivých 70 procent ze všech Tweetů.
twitter na tabletu

Nesebevědomí lidé se šířením hoaxů baví

V praxi to vypadá tak, že někdo záměrně (někdy i nevědomky) vytvoří parádní fámu, rozešle ji, a ostatní ji bez ověřování přeposílají.  Šíří se pak jako lavina. Fámy nejvíce zasáhnou osoby veřejně činné, především politiky, mediální hvězdy a známé podnikatelské subjekty. Výjimkou ovšem nejsou ani zkreslené údaje z finanční oblasti, z vědy a kultury, a oblíbeným tématem pro šíření poplašných zpráv a hoaxů jsou živelné pohromy a kriminální činy.
sociální média
Jedním z důvodů, proč lidé něco takového vytváří, je dojem senzacechtivosti, falešná zpráva dokáže více upoutat pozornost ,a o to především nesebevědomým lidem jde. Jsou závislí na obdivu a úctě druhých lidí i za cenu podvodného jednání.
Výzkum, který byl zaměřen speciálně na Twitter, byl jen první akcí svého druhu, která poukázala na stav soudobé civilizace, dá se totiž předpokládat, že podobná kvalita dat se bude šířit i na jiných sociálních sítích a komunikačních kanálech, např. na Facebooku, nebo prostřednictvím elektronické pošty.