Zázračný svět včel

Ze včel bychom si my, lidé, mnohdy měli vzít příklad. Tento hmyz tvoří trvalá včelstva, která nejenže spolu žijí v harmonii, ale navíc na sebe nedají dopustit. Navíc nám dávají elixír zdraví – med. Proto bychom měli včely ochraňovat a vážit si jich. To nám ale moc nejde. Už jen jedovaté postřiky jim dávají velmi zabrat, mnohdy to pro ně znamená velké nebezpečí, kvůli kterému včelstva vymírají.
Věděli jste, že na našem území žije více než 600 druhů včel?

včela

Jejich život ještě není do hlubin prozkoumaný, proto pro nás znamená mnoho tajuplných otázek. Co o včelách už víme?
·         Včelí dělnice neúnavně sbírají žlutý pyl z květů, ten pak slepí nektarem, udělají z něho kuličku, kterou dopraví do úlu. Jedna taková kulička pylu váží skoro polovinu váhy samotné včelky.
·         Včely mají skvělou schopnost předávat i informace o umístění zdroje potravy a vody. Ty čerpají z přírodních zdrojů, jako je voda, nektar a pyl. Informace o potravě si předávají včelím tancem, kterým vlastně ostatním včelám ukazují, kde se potrava nachází.

úl

·         Včely mají své vlastní vnitřní hodiny, které jim umožňují sledovat, jak daleko mohou ještě letět.
·         Včelstvo se skládá z tisíce včel, několika stech trubců, ale jediné matky.
·         Včelí život je krátký, jen asi sedm týdnů. Po svůj krátký život včela přinese jen pouhé dvě lžičky medu. A že se kvůli tomu nalétá. Přesto za tak krátkou dobu včelka nalétá více než 120 000 kilometrů. Ne nadarmo se říká, že jsou včely pilné.
Dříve, v dávných dobách, lidé včely nechovali. Jednoduše si pro med vyšplhali do korun stromů, kde ho sebrali včelám z hnízda. Tato činnost se dokonce stala řemeslem. Až po čase lidi napadlo, že včely přesunou blíže ke svým domovům.
Kusy stromů s dutinami, kde včely sídlily, odnesli ke svým příbytkům. Řezat stromy však bylo nepraktické, a tak jim začali vyrábět napodobeniny, kde se včely usazovali.

květiny

V České republice je dnes přes 50 000 včelařů, kteří se dohromady starají o 600 00 včelstev. Průměrný počet včelstev tak vychází na jednoho včelaře přibližně 12. Tímto počtem patříme ke světové špičce ve světě.