I holky mohou být „ajťačky“!

Všude kam se podíváme, nacházíme pracovat v informačních technologiích jen muže. O tenhle obor ale mají zájem i ženy! Bohužel tento počet je opravdu mizivý, neboť zastoupení žen v IT oborech se pohybuje okolo 17 %. Dnes je podíl pracujících žen v IT jen 7 %, což Českou republiku posunuje na předposlední místo všech států Evropské unie a toto číslo každým rokem klesá.
žena s notebookem

Proč tomu tak ale je?

Když se nabídne možnost mladé dívce jít studovat informační technologii, co jí probleskne hlavou jako první? „Opravovat počítače? To není vůbec nic pro mě!“ – ano, oprava počítačů spadá do oboru IT, ale díkybohu to není jediná činnost! Dívky se nemusí specializovat na řešení a opravu konstrukční části počítače, ale mohou se věnovat tvorbě webových stránek, databázím, programování či grafice! To už zní zajímavěji, že?
Bohužel velkou chybou je, že si to většina mladých dívek neuvědomí, a i když je baví pracovat s počítačem, raději se rozhodnou jít studovat jiný obor, než by se měli vrtat v mechanice. Pokud ani tohle dívky neodradí, pak je zde fakt, že budou v plné třídě kluků. Tohle zastraší zbytek děvčat a jsme zase na začátku.
A jak zní rada? Holky, nebojte se! Pokud vás práce s počítačem baví, nenechte se ničím zastrašit. Právě naopak. Budete květinkou mezi kaktusy a oni budou rádi, že mezi sebou mají chytrou dívku.

Jak je to se zaměstnáním?

Zaměstnavatelé v oborech IT by se i pobili, aby měli ve svém kolektivu jednu ženskou šikovnou ručku. Proč tomu tak je? Obecně můžeme říci, že ženy bývají o něco pečlivější v řešení problému a taky komunikativnější než muži.
Ale i přesto se mnoho maturantek rozhodne jít cestou učitelské profese. Jen málo žen se v budoucnu věnuje tvorbě webovek či programování.
digitální kódování

Pomocná ruka

Holky se nemusí bát, že by se v tom musely topit samy, neboť existuje několik organizací, které pořádají workshopy pro dívky, aby se v oboru ještě více zdokonalily.
Na čí dveře můžeme tedy zaklepat? Za zmínku určitě stojí nejznámější česká organizace v oboru IT pro dívky – Czechitas, která pomáhá dívkám i ženám poznat svět informačních technologií. Dále také nesmíme zapomenout na PyLadies či Geek Girls Carrots.